فرهیختگان

دکتر احمدشاه فرهت، پزشک موفق افغانستانی

دکتر احمدشاه فرهت، پزشک موفق افغانستانی؛ از خط مقدم مبارزه با حاکمیت کمونیستی تا فوق تخصص کودکان و نخبه علمی در ایران

 

دکتر فرهت متولد اول سنبله(شهریور) سال ۱۳۳۷ در شهر قندهار است. تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب “کاکا سید احمد” گذرانده و دوره لیسه را در “لیسه احمدشاه بابا” قندهار و”لیسه نادری” کابل گذرانده است. او ۶ سال لیسه را به صورت جهشی در عرض ۲ سال طی کرده، و در سال ۱۳۵۴ با قبولی در امتحان کنکور، وارد دانشکده یا “فاکولته طب کابل” شده است.

دکتر فرهت در گفت‌وگو با خبرنگار آوا خاطرنشان می‌کند که در دوران تحصیل در دانشگاه کابل با فراز و نشیب‌های سیاسی زیادی مواجه شده است؛ “در سال ۵۷ سال چهارم دانشگاه بودم که کودتای کمونیستی آغاز شد، و حزب دموکراتیک خلق به قدرت رسید. یک سال بعد از کودتای حزب خلق و پرچم، شوروی به افغانستان تجاوز کرد؛ تجاوزی که از طرف عموم مردم افغانستان قابل پذیرش نبود، و با ورود متجاوزین، مقاومت علیه آن‌ها آغاز شد. در سطح دانشگاه هم دانشجویان به صورت خودجوش، اعتصاب و تظاهرات را آغاز کردند”.

وی که جزء اولین دانشجویانی بوده که در آغاز اعتصاب‌ها نقش داشته، در ادامه بیان کرد: “این وضعیت به صورت جنگ و گریز بین ما و دولت ادامه داشت، تا این‌که تحصیلات دانشگاهی من به اتمام رسید، من در آن سال به جرم سیاسی روانه زندان شدم، و پس از آزادی از زندان در سال ۶۱، به این نتیجه رسیدم که شرایط ماندن در افغانستان خیلی سخت است، و مجبور به مهاجرت به سمت ایران شدم”.

این نخبه افغانستانی در ادامه گفت: “بعد از دادن درخواست پناهندگی که مورد تایید قرار گرفت، من به عنوان یک پزشک عمومی در ایران مشغول به کار شدم، که شروع کار بنده در ایران از اسفند یا ماه حوت سال ۱۳۶۱ بود، که اولین محل کارم  در درمانگاه امام زمان واقع در جاده سرخس شهر مشهد بود، و در سال ۶۲، شش ماه اول سال در گلشهر در درمانگاه امام سجاد(بیمارستان امام سجاد فعلی) مشغول به درمان بیماران شدم”.

وی خاطرنشان کرد: “در آن سال‌ها طرحی از طرف وزارت صحت و عامه(وزارت بهداشت) ایران مطرح شد، که بر اساس آن پزشکان خارجی برای کار به نقاط دور افتاده می‌رفتند، بر این اساس، از سال ۶۲ تا ۶۵ به عنوان پزشک عمومی در شهر تویسرکان همدان(یکی از ولایت‌های ایران) مشغول به کار شدم، که در کنار طبابت، مشغول درس خواندن برای گرفتن تخصص نیز بودم”.

دکتر فرهت ادامه داد: “چون از پزشک عمومی بودن زیاد راضی نبودم، با راهنمایی یکی از دوستانم به نام حبیب الله دانشور، همراه ایشان به دانشگاه مشهد رفتم و پس از ارائه مدارک و پذیرش مدارک از سوی مسولین دانشگاه مشهد، در کنکور شرکت کرده و قبول شدم، و تازه مشکلات من شروع شد”.

این پزشک افغانستانی از مشکلات آن روزها به آوا گفت: “به دلیل مشکلاتی که در مورد تحصیل یک تبعه خارجی بود، ۳ بار رشته‌ام را تغییر دادم، و در نهایت در رشته “تخصص کودکان” پذیرفته شدم، از سال ۶۵ تا ۶۹ موفق به گرفتن تخصص شدم و در کنار کار طبابت، مشغول درس خواندن برای گرفتن فوق تخصص هم بودم، در کنکور فوق تخصص که آن دوران مشکلات خاص خود را برای مهاجرین داشت، شرکت کردم و با نمره عالی قبول شدم، و جز پنج نفری بودم که در ایران در رشته کودکان فوق تخصص به دست آورده بودند، که از سال ۶۹ تا ۷۲ موفق به گرفتن فوق تخصص شدم”.

این استادیار دانشکده علوم پزشکی مشهد طی ۳۸ سال خدمت به هموطنان و جامعه پزشکی ایران، به عنوان پزشک عمومی تا عضویت علمی در دانشکده علوم پزشکی مشهد، ده ها هزار بیمار را درمان کرده و از سال ۷۳ که به عنوان عضو علمی دانشکده پزشکی مشهد شروع به فعالیت نموده نیز هزاران پزشک عمومی و صدها متخصص و فوق تخصص و استاد دانشگاه را آموزش داده است.

در این مدت حدود ۸۰ مقاله بین‌المللی از دکتر فرهت در دانشگاه‌های مختلف کشورهای ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، هند، پاکستان، امارات متحده عربی، عربستان، چین، ایران و دیگر کشورها به چاپ رسیده، و امروز به عنوان منابع در دسترس محققین و پزشکان سراسر جهان قرار گرفته است.

او همچنین در حدود ۱۶ کتاب تٱلیف و ترجمه کرده‌ است، که ۲ کتاب ایشان در سال ۸۶ و ۹۲ به عنوان کتاب سال معرفی شده است. از سوی دیگر، این نخبه افغانستانی در بیش از ۱۶۰ کنگره، کنفرانس و ورکشاپ در ایران و کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده آمریکا،  کانادا و اروپا به عنوان سخنران شرکت داشته است.

دکتر فرهت به عنوان پژوهشگر برتر در سطح استان خراسان و همچنین در دانشگاه علوم پزشکی مشهد معرفی شده، و ۳ اختراع هم به نام او ثبت شده است.

این پزشک موفق افغانستانی در مورد بازگشت پزشکان و نخبگان پزشکی مهاجر به کشور گفت: “دوستان زیادی چه در ایران، چه  پاکستان و چه در کشورهای اروپایی و آمریکا علاقمند بازگشت به کشور هستند، که دو دلیل باعث مانع بازگشت این عزیزان  می‌شود؛ اولین دلیل نبود امنیت در کشورمان است، که امنیت کاری و جانی این دوستان باید تأمین باشد، و دلیل دوم که متاسفانه تبعیض‌های زبانی، قومی و نژادی در افغانستان وجود دارد، که نیروهای تحصیل کرده خیلی علاقمند به بازگشت نیستند، که  صرفا به خاطر سمت و زبان تبعیض قائل باشند، بلکه اين قشر بر اساس تخصصی که دارند، می‌خواهند خدمت کنند، نه بر اساس قوم‌گرایی و تبعیض قومی، که متاسفانه این موارد در افغانستان رعایت نمی‌شود”.

وی در ادامه گفت: “در ایران تحصیل کرده‌های زیادی از رشته‌های مختلف داریم، با تجربه‌هایی که در زمینه کاری خود دارا هستند. یک مشکل در ایران وجود دارد، که مجوز کار داده نمی‌شود، که ان‌شاالله قوانین جمهوری اسلامی ایران اصلاح شود، و برای اين عزیزان در ایران فرصت کار به وجود بیاید. برای برگشت هم ان‌شاالله موانعی که سر راه دوستان است، برداشته شود، که ما افغانستانی آزاد، آباد و مستقل داشته باشیم و هر روز شاهد پیشرفت کشورمان باشیم”.

دکتر احمدشاه فرهت در مورد درمان بیماران کرونایی نیز خاطرنشان کرد: “بخش نوزادان بیمارستان امام رضا(ع) از اسفند(حوت) سال قبل با شیوع ویروس کرونا خدمت‌رسانی به این بیماران را آغاز کرده است، که درمان اين بیماران از حوت تا امروز که بنده به عنوان پزشک فوق تخصص انجام می‌دهم، حدود ۳۰ تا ۴۰ نوازد کرونایی را درمان کرده‌ام، و هموطنان ما آن‌هایی که کارت آمایش دارند، هزینه درمانشان در بیمارستان امام رضا(ع) رایگان است، و تبعیضی بین افغانی و ایرانی در درمان کرونا در این بیمارستان وجود ندارد”.

وی در پایان دلیل موفقیت خود را نظر لطف خداوند می‌داند، که در زندگی هدف داشته، و برای رسیدن به هدف خود سخت کار و تلاش کرده و سختی‌هاى زیادی را در این راه متحمل شده است.

دکتر احمدشاه فرهت، فوق تخصص کودکان که این روزها در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مشغول خدمت به مردم است، دارای ۳ فرزند موفق در رشته‌های مهندسی عمران، لیسانس دام‌پروری و لیسانس حساب‌داری است، که با داشتن یک خانواده موفق، نمونه یک پزشک نخبه و فوق تخصص افغانستانی در ایران است.

 

منبع : خبرگزاری آوا

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا